Central Queensland talent named in the Queensland Training Awards
Posted: 2nd Sep
The Central Queensland region training award finalists for the 2020 Queensland Training Awards have been announced. These regional finalists represent our region’s best in vocational education and training. From apprentices, trainees and vocational students to teachers and trainers as well as employers and community-based organisations, the regional finalists represent our region’s best.
Selected from more than 700 nominations across 11 regional categories, our regional finalists are vying to represent Central Queensland ahead of the prestigious 2020 Queensland Training Awards.
Our region is home to many talented and hardworking students and teachers, successful training companies and fantastic employers. Together they play an important role in developing the skilled workforce needed for jobs now and into the future.
Congratulations and good luck to all the Central Queensland region finalists.
Harry Hauenschild Apprentice of the Year
Jake Brown
Qualification: Certificate III in Electrotechnology Electrician
Training provider: CQUniversity Australia
Employer: Anglo Coal (Moranbah North Management) Pty Limited
Riley Stewart
Qualification: Certificate III in Engineering – Mechanical Trade
Training provider: Hastings Deering (Australia) Limited
Employer: Hastings Deering (Australia) Limited
Kimberley Wallace
Qualification: Certificate III in Automotive Sales (Parts – Interpreting)
Training provider: MTA Institute
Employer: Morgan Motors
Bob Marshman Trainee of the Year
Taleiyah Minniecon
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Australian College of Commerce and Management
Group training organisation: Maxima Group Training
Host employer: National Australia Bank, Victoria Street Mackay Branch
Esther Olney
Qualification: Certificate III in Local Government (Regulatory Services)
Training provider: Learning Knowing Achieving Pty Ltd
Employer: Isaac Regional Council
Kye O'Reilly
Qualification: Certificate III in Process Plant Operations
Training provider: Queensland Alumina Limited
Employer: Queensland Alumina Limited
Vocational Student of the Year
Kaitlyn Bellamy
Qualification: Certificate III in Hospitality
Training provider: Training Unlimited
Employer: Hungry Jack's (Rockhampton South)
Tania Paulson
Qualification: Certificate IV in Education Support
Training provider: Fast Track Training Australia
Employer: Anakie State School
William Shepherdson
Qualification: Certificate III in Aviation (Remote Pilot – Visual Line of Sight)
Training provider: BASAIR Aviation College
School: Marist College, Emerald
Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year
Shania Evans
Qualification: Certificate IV in Work Health and Safety
Training provider: CQUniversity Australia
Employer: Rockhampton Regional Council
Taleiyah Minniecon
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Australian College of Commerce and Management
Group training organisation: Maxima Group Training
Host employer: National Australia Bank, Victoria Street Mackay Branch
Maddison Petrie
Qualification: Certificate II in Engineering (Production)
Training provider: CQUniversity Australia
Group training organisation: Programmed Skilled Workforce Limited
Host employer: ShellQGC
School-based Apprentice or Trainee of the Year
Zaiden Browning
Qualification: Certificate II in Information, Digital Media and Technology
Training provider: AXIOM College
Employer: Longreach State High School P&C
School: Longreach State High School
Sophie James
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Australian Trade Training College
Group training organisation: MRAEL Group
Host employer: Central Highlands Regional Council
School: Marist College
Ellisha Pighills
Qualification: Certificate III in Companion Animal Services
Training provider: Skills Generation Pty Ltd
Employer: PURRRFECTION GROOMING
School: Pioneer State High School
Equity VET Student of the Year
Helena Kidd
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: CQUniversity Australia
Jacob Knight
Qualification: Certificate III in Aviation (Remote Pilot – Visual Line of Sight)
Training provider: BASAIR Aviation College
Tania Paulson
Qualification: Certificate IV in Education Support
Training provider: Fast Track Training Australia
Employer: Anakie State School
VET Teacher or Trainer of the Year
Hardy Manser
Employer: The Rockhampton Grammar School
Kirsty O'Regan
Employer: CQUniversity Australia
Debbie Wiggins
Employer: CQUniversity Australia
Community Training Initiative of the Year
Multicultural Australia
Program: Tucker Time
www.multiculturalaustralia.org.au
(07) 4921 2222
Large Employer of the Year
Civeo Pty Ltd
www.civeo.com
1300 732 911
Mackay Regional Council
www.mackay.qld.gov.au
1300 622 529
Mastermyne
www.mastermyne.com.au
(07) 4963 0400
Medium Employer of the Year
NFR Holdings Pty Ltd (McDonald's Northern Beaches, East Mackay and Food Court Canelands)
www.mcdonalds.com.au
(07) 4953 5533
Small Employer of the Year
Gina.T Hair & Beauty Mackay
www.ginathair.com.au
(07) 4951 3970
Jodi's Salon
www.facebook.com/jodissalons
(07) 4982 2022
Taylored Automotive Services
www.facebook.com/TayloredAutomotive
(07) 4958 2290
The 2020 Central Queensland QTA regional final will be held online on Friday 11 September 2020. Follow event on Facebook.
The 2020 Queensland Training Awards state final will be held online on Friday 18 September 2020. Follow event on Facebook.
RECENT NOTICE
The Real Group 'Level Up' Youth Program set to begin in Yeppoon
Posted: 17th Jan
Queensland Energy and Jobs Plan - Regional Influences
Posted: 5th Oct
Queensland Tourism Industry Council micro-credentialing program
Posted: 16th Aug